HEPATOMELJetra je najbitniji organ čoveka koji učestvuje u metabolizmu, detoksikaciji i ekskreciji različitih endogenih i egzogenih supstanci kao što su ksenobiotici. Naziva se „centralnom laboratorijom“ organizma. Podložna je raznim oboljenjima koja uključuju: infekcije kao što su hepatitis A, B, C i E, oštećenja izazvana alkoholizmom, masne promene jetre, cirozu, kancer i oštećenja izazvana lekovima (naročito acetaminofenom i lekovima za terapiju kancera). Iako akutna i hronična oboljenja jetre predstavljaju globalni problem, moderna medicina, za sada, nema najadekvatnija rešenja za oboljenja jetre, terapije koje su dostupne pružaju ograničena rešenja.

Jasno je da postoji potreba za pronalaženjem novih i alternativnih preparata za tretman bolesti jetre.
HEPATOMEL je biljni preparat na bazi meda i lekovite biljke žutice. Koristi se kao dopuna ishrani, za jačanje organizma, posebno za održavanje pravilne funkcije jetre.

Preporučuje se kod lošeg funkcionisanja jetre, štiti ćelije jetre od toksina i otrova koji remete njeno funkcionisanje. Preporučuje se kao preventiva, a posebno osobama koje su preležale hepatitis, kod masne jetre, ciroze jetre i nakon produžene upotrebe lekova (antibiotika, citostatika itd.).

Uspešno deluje na rad jetre i njenu regeneraciju, čime dolazi do poboljšanja svih vitalnih funkcija koje jetra obavlja.

Trava žutica, trava od utrobice (Genciana asclepiadea) pomaže jetri da održi normalno funkcionisanje i neutrališe štetne materije, čime joj pomaže da se regeneriše.

Med i njegovi sastojci čuvaju jetru od nekih hemijskih otrova i alkohola loveći i neutralizirajući slobodne radikale.

Preparat je namenjen osobama koje iskazuju sledeće simptome:

  1. masna jetra
  2. infekcije virusa hepatitisa A, B i C ili hronični hepatitis
  3. ciroza jetre
  4. povišen nivo enzima jetre (alkalne fosfataze i transaminaze)
  5. insuficijencija jetre
  6. toksični i medikamentozni hepatitis

GENTIANA ASCLEPIADEA L. – plava lincura, trava od utrobice, svećica, trava od žutice

Prema istraživanjima Svetske zdrsvstvene organizacije 80% populacije koristi lekovite biljke u očuvanju zdravlja, a ispitivanja tržišta lekova takođe idu u prilog značaju samih prirodnih proizvoda. Infektivne bolesti koje izazivaju bakterije, gljivice, virusi i paraziti su i dalje glavna pretnja javnom zdravlju, uprkos ogromnom pozitivnom pomaku na tom planu. Pored sintetisanih molekula, prirodni proizvodi su jedan od glavnih izvora inovativnih terapijskih agenasa za različitite uzročnike bolesti, uključujući i infektivne bolesti.

Imajući u vidu tradicionalnu upotrebu biljaka iz roda Gentiana i farmakološki značaj njihovih sekundarnih metabolita, ispitana je antimikrobna, antioksidativna i hepatoprotektivna aktivnost ekstrakata nadzemnog dela i korena biljaka Gentiana asclepiadea L. Takođe, određena je i količina sekoiridoida, mangiferina, ukupnih fenola, flavonoida i flavonola u ekstraktima, u cilju korelacije obima biološke aktivnosti sa količinom sekundarnih metabolita ispitivanih biljaka. HEPATOMEL

Ispitivanje hepatoprotektivne aktivnosti ekstrakata biljke G. asclepiadea, zasnovano na njenoj tradicionalnoj upotrebi, pokazalo je da biljka poseduje značajnu sposobnost zaštite jetre od intoksikacije ugljen-tetrahloridom. U in vivo uslovima, primenom ekstrakata na pacovima soja Wistar, ekstrakt je pokazao, naročito u količini od 400 mg/kg telesne mase, visoku moć normalizacije aktivnosti serumskih aminotrensferaza i alkalne fosfataze, pri čemu je ekstrakt korena biljke G. asclepiadea u najvećem stepenu doveo do normalizacije ovih parametra

Rezultati dobijeni ispitivanjem antioksidativnog statusa jetre i in vitro antioksidativna aktivnost ukazuju da jedan od mehanizama hepatoprotektivnog dejstva biljke je put antioksidativne zaštite hepatocita. Ekstrakt je pokazao prevenciju stvaranja promena na tkivu jetre, kao što su nekroza, fibroza, balon degeneracija hepatocita, infiltracija inflamatornih ćelija i makro- i mikrovazikularne promene, u značajnoj meri. Uzimajući u obzir analizu parametara krvnog seruma eksperimentalnih životinja, koji ukazuju na oštećenje ćelijske membrane hepatocita, i patološke promene tkiva jetre, ekstrakti korena su se pokazali kao efikasniji, sugerišući da su sekoiridoidi jedinjenja sa najvećim doprinosom zaštite jetre od uticaja hemijske toksičnosti, ako se ima u vidu da su procentualno više zastupljeni u korenu nego u nadzemnom delu.

Prikazani rezultati, osim očekivanog teorijskog pomaka u ispitivanju i identifikaciji sekundarnih metabolita biljaka kao farmakoloških preparata, imaju dokazanu i praktičnu vrednost koja potvrđuje da je navedena biljka aplicirana kao ekstrakt, u određenoj količini, efikasan prirodni antioksidans i još važnije, efikasna hepatoprotektivna smeša, sa izrazitim efektom regeneracije hepatocita. Rezultati kontrole metabolizma jetre ukazuju odsustvo bilo kakve hepatotoksičnosti čime su praktično okarakterisani uslovi primene ekstrakata ovih biljaka kao prirodnih farmakoloških preparata.